Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Baba Film Müziği

Baba Film Müziği

Baba film müziği

Baba Film Müziği

 

The God Father, bizdeki adıyla “Baba” filmi gelmiş geçmiş en etkileyici filmlerden bir tanesidir. Klasikleşmiş kült filmlerden bir olan baba filmi 1972 yılında gösterime girmiş ve büyük ilgi görmüştür. Daha sonra seri yapılan film, oyuncuların ve yönetmenin başarısı ile ön plana çıkmaktadır. Filmin esas konusu bir mafya lideri ile ilgilidir. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi olan Francis Ford Coppola, daha öncede film yapmış ve hatta senaryo dalında Oscar kazanmıştır.

 

Yönetmenin ana özelliği senaryo yazma konusundaki yeteneğidir. Film oldukça uygun bütçelerle çekilmiş ve buna rağmen o dönem içerisinde oldukça başarılı ve dikkat çekici bir sonuç elde etmiştir. Film ile ilgili oldukça önemli olan bir diğer detay ise müzikleridir. Müzikler, her film için önemlidir. Bunun sebebi filmin yarattığı duyguyu desteklemesi ve güçlendirmesidir. Böylece çoğu kez en az filmler kadar onların müzikleri de konuşulmaktadır. Baba filminin müzikleri içinde aynı şey geçerlidir. En kritik sahnelerde devreye giren müzikler filmin etkileyiciliğini arttırmış ve izleyicilere sahnenin tüm duygusunu yansıtmıştır. Baba film müziği hala konuşulmakta ve beğeniyle dinlenmektedir.

 

 Filmin müzikleri

Nİno Rota

The God Father yani Baba filminin müzikleri için ilk olarak Nino Rota ile anlaşılmıştır. Nino Rota, o dönemin en başarılı bestecilerinden ve şarkıcılarından bir tanesidir. 1911 yılında dünyaya gelmiş olan Rota, yalnızca Baba filmi için müzik yapmamış daha birçok filmin soundtrack yapımını üstlenmiştir. Nino Rota’nın Baba filmi için yazdığı ve direk olarak kendi bestelediği en popüler soundtrack The Halls Of Fear adlı parçadır. Bunun yanı sıra Apollonia ve The Baptism gibi parçalarda oldukça dikkat çekmiştir. Filmin tüm şarkıları Nino Rota tarafından yapılmış ve tam olarak 1972 yılında piyasaya çıkarılmıştır.

 

Albümün ismi konusunda çok düşünülmemiş ve direk olarak filmi ismi ile satışa sunulmuştur. Albümdeki her parça Nino Rota’ya ait olsa da Carmine Coppola ve Johhny Farrow gibi ünlü müzisyenlerden de yardım alınmıştır. Albüm içerisinde yer alan şarkılar yalnızca ilk filmde kullanılmamış diğer filmlerde de yerini almıştır. Sonrada farklı parçalar eklense de kullanılan temel parçalar aynı kalmıştır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.