Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Son Mohikan Film Müziği Nasıl Efsaneleşmiştir?

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Efsaneleşmiş film müzikleri denildiğinde akla gelen müziklerden biri de Son Mohikan film müziği olmaktadır. Film, 1992 yapımı eski bir film olmasına rağmen halen hafızalardan silinmemiştir.

            Neredeyse her gün vizyona yeni bir filmin girdiği sinema sektöründe efsane olmak ve unutulmaz filmler arasına girebilmek için, o sinema filminin birden fazla yönüyle etkileyici özellikleri olması gerekmektedir. Filmin konusu, filmde sergilenen oyunculuklar, kullanılan görseller ve özellikle film müzikleri, filmleri unutulmaz kılmaktadır. Müzikler, kişilerdeki duygu yoğunluğunu arttırması ve akılda kalıcılığının fazla olması gibi özellikleriyle, bir filmin unutulmaz filmler listesine girmesinde çok önemli bir role sahip olmaktadır. Film ne kadar eski olursa olsun, film müziği başarılı bir şekilde yapıldıysa, o müzik her duyulduğunda akla o filmin gelmesini sağlamaktadır.

The Last of the Mohicans – Promontory

            Efsaneleşmiş film müzikleri denildiğinde akla gelen müziklerden biri de Son Mohikan Film Müziği olmaktadır. Film, 1992 yapımı eski bir film olmasına rağmen halen hafızalardan silinmemiştir. Bunda, filmin konusu ve oyuncuların başarısı kadar önemli olan bir diğer faktör de film müziğidir. Dougie Maclean tarafından bestelenen tema müziği, film vizyona girer girmez popüler olmuş ve birçok farklı remix yapılmıştır. Tema müziğinin bu kadar popüler olmasından sonra filmde kullanılan diğer müziklerin de olduğu Son Mohikan Filmi Albümü de yapılmıştır.

            Bu albümün sanatçıları Trevor Jones ve Randy Edelman’dır. 18. Yüzyılda Kuzey Amerika’da yapılan savaşı ve bu savaşın içerisinde kalmış Kızılderili ve Yerleşimcilerin içine düştükleri durumu ve onları kurtaran bir kahramanı anlatan Son Mohikan filminde, film müziğinin bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni, sahnelerin atmosferine uygun bir şekilde bestelenmiş bir müzik olması ve sahnelerdeki duyguyu tam anlamıyla yansıtmada büyük bir etken haline gelmiş olmasıdır.

            Müziğin doğru yerlerde kullanılarak, sahnelerdeki duygu aktarımının bu müzik aracılığıyla doğru zamanda yapılması da, müziğin efsane haline gelmesindeki bir diğer önemli nedendir. Son Mohikan filminin tema müziği, tek başına da kolaylıkla bulunup dinlenebileceği gibi, Main Title, Elk Hunt, The Kiss gibi şarkıların bulunduğu Son Mohikan Film müzikleri albümü de satın alınabilir. Albüm, toplamda on altı şarkıdan oluşmakta ve hepsi filmle ilgili bir sahneyi anımsatarak filmin her defasında yeniden hatırlanmasına yardımcı olmaktadır.

Kullanıcı
Kanalda toplam 203 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.