Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Pulp Fiction Soundtrack – Ucuz Roman Film Müziği

Pulp Fiction Soundtrack – Ucuz Roman Film Müziği

Ucuz Roman Film Müziği

 

Ucuz roman filmi hala çok konuşulan ve oldukça başarılı olan Tarantino filmlerinden bir tanesidir. Tarantino’nun yönetmenliği ve başarılı kariyerinin zirvesi bu filmle olmuştur. Ucuz roman filminin vizyon tarihi 1994 yılındadır. Türkiye’ye ise 1995 yılında gelmiş ve burada da en az diğer ülkelerde olduğu kadar dikkat çekmiştir. Ucuz Roman birçok dalda Oscar’a aday olmuş ve en iyi senaryo dalında Oscar almıştır. Film yalnızca Oscar değil Altın Palmiye ödülünü de almıştır. Filminde John Travolta ve Amanda Plummer gibi usta oyuncular yer almış ve tüm ekip Tarantino gözetiminde özenle kurulmuştur. Filmin en dikkat çekici özelliklerinden biride müzikleridir. En az film kadar beğeni gören ve günümüzde bile ilgiyle dinlenen bu albüm, filmin yönetmeni olan Tarantino’nun gözetimi altında dikkatle belirlenmiştir. Albüm filmin etkileyicilik düzeyini arttırmak için özel olarak hazırlanmıştır ve hala beğeniyle dinlenmektedir.

Uma Thurman & Trovolta

Uma Thurman & Trovolta

 

 Filmin müzikleri

Filmin yönetmeni olan Tarantino’nun en dikkat ettiği ve önemsediği detaylardan biride filmin müzikleridir. Hemen her filminde bu detaya dikkat etmesi ve müziklere önem vermesi filmlerinin başarılı olması konusunda etkili olmuştur. Ucuz Roman filminde de müzikleri es geçmemiş ve özenle belirlemiştir. Ucuz roman film müziği denince akla”Misirlou”gelmektedir. Kelime anlamı mısırlı demektir. Şarkı 1927 yılında yani filmin çok öncesinde yazılmış ve söylenmiştir. Fakat Tarantino bu şarkının özel olarak kullanılmasını istemiş ve ana tema müziği olarak bu şarkıyı tercih etmiştir. Bunun dışında filmde daha birçok şarkı ve soundtrack kullanılmıştır. Bunlardan en öne çıkanları Royale With Cheese ve Jungle Boogie adlı parçalardır.

 Tarantino’nun film müziklerine olan bakış açısı

Uma Thurman

Tarantino film müziklerine ayrı önem vermekte ve filmi ortaya çıkarttıklarını düşünmekteydi. Bunu kanıtlayan en önemli uygulaması çekilen bir sahneye müzik uydurmUma Thurman dansıak değil bir müzik üzerine sahne çekmesi olmuştur. Bu sahne Ucuz Roman filminde yer almıştır. Son Of A Preacher Man şarkısını oldukça beğenen Tarantino, bu şarkı üzerine bir sahne çekmek istemiş ve müziği filme değil filmi müziğe uydurmuştur. Bu durum filmlerinde yer alan müzikleri ne kadar önemsediğini ve değer verdiğini göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.