Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ödüllü Film Müzikleri – En İyi Film Müzikleri

3 sene önce
956 kez okundu
Ödüllü Film Müzikleri – En İyi Film Müzikleri

En İyi Film Müzikleri

 

1929 yılından bu yana verilen Oscar Ödülleri, tüm Dünya’da en prestijli sayılan bir ödül sistemi olarak kabul edilmiştir. 1934 yılında Oscar Ödüllerine En İyi Film Müziği kategorisi de dâhil edilmiştir. O tarihten itibaren sinema filmleri için yapılan müziklerde ödüle layık görülmeye başlandı. Bu anlamda en iyi film müziği ödülünü alan ödüllü film müzikleri arasından bazıları aşağıda anlatılmıştır.

 

Büyük Budapeşte Oteli

ALEXANDRE DESPLAT

 

Hem film hem de filme yakışan naif müziği ile izleyicilerden tam not alan Alexandrite Desplat filminin müziği 87. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Müziği ödülüne layık görülmüştür. Filmde Büyük Budapeşte Otelinin müzikleri kullanılmıştır.

Slumdog Millionaire

A R. RAHMAN

Bir kitaptan uyarlanan filmin yönetmeni Danny Boyle ve Loveleen Tandandır. Film gösterime girdiği ilk günden itibaren büyün dikkatleri üzerine çekerek milyonlarca izleyiciye ulaşmıştır. A R.Rahman ise bu film için yaptığı değişik müziklerle Oscar Ödülü almaya hak kazanmıştır.

 

FINDING NEVERLAND SOUNDTRACK

JAN A.P KACZMARE

2004 yılında gösterime girmiş olan Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan filmde başarılı oyuncularda yer almıştır. Marc Foster filmin yönetmenidir ve yönetmenliğini yaptığı bu film müziğiyle dikkat çekerek Oscar Almaya hak kazanmıştır.

 

KRALIN DÖNÜŞÜ

HOWARD SHORE

Yönetmeninin Peter Jackson olduğu Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde üçünü film olan Kralın Dönüşü filmi 2003 yılına müziği ile damgasını vurmuştur. 11 farklı dalda Oscar Ödülü alan bu film en iyi müzik ödülünü de almıştır.

FRİDA

ELLİOT GONDELTHAL

Sürrealist bir sanatçı olan Frida Kahlo’nun hayat hikayesinin anlatıldığı bu film, 2002 yılında gösterime girerek büyük bir beğeni toplamıştır. Usta oyuncuların Salma Hayek … yer aldığı bu filmin çok beğenilen müziklerini ise Elliot Gondelthal bestelemiştir. Bu etkileyici besteler ise Oscar Ödülü ile taçlandırılmıştır.

 

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

HOWARD SHORE

Tüm Dünya’da milyonları geçen hayrana sahip olan Yüzüklerin Efendisi Serisinde ilk kitabın uyarlaması şeklinde yapılan bu film, 2001 yılında gösterime girerek hem filmin konusu hem de müzikleri ile izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır. 871 milyondan daha fazla hâsılat elde eden ve 4 Oscar Ödülü alan filmin müziği de Oscar ile ödüllendirilmiştir.

KIRMIZI KEMAN

JOHN CORİGLİANO

Birçok başarılı oyuncunun yer aldığı film, konusu kadar müziği ile de birçok kişiyi etkilemiştir. 1999 yılında çekilen bu filmin müziği Oscar Ödülü alarak dönemin en iyileri arasındaki yerini almıştır.

LİFE İS BEATİFUL

NİCOLA PİOVANİ

1998 yılındaki düzenlenen Oscar Ödüllerinde En iyi film müziğini alarak en iyi film listesinde 250 film arasında 26. Olan bu filmin müziği büyük beğeni toplamıştır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.