Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

En Güzel Türk Film Müzikleri

9 ay önce
50 kez okundu
En Güzel Türk Film Müzikleri

Türk filmleri son yıllarda inanılmaz bir ivme kazandı. Yeşilçam ile fırtınalar estiren yerli sinemamız, sonrasında Hollywood ve Bollywood yükselince yalnızca uyarlama senaryolar ile ön plana çıkmaya başlamıştı. Son 10 yıldır ise birçok başarılı Türk filmi beyaz perdeye yansıdı. Bu yapımları başarılı kılan şeyler arasında senaryo, görüntü kalitesi ve oyunculuklar ile birlikte film müzikleri sayılmazsa olmaz. Bir filmdeki müzikler, aslında izlerken hissettiklerinizi büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden sizleri en güzel 30 Türk filmi müziği ile buluşturmaya karar verdik.

1. Geblo – Athena: Kötü Kedi Şerafettin

Kötü Kedi Şerafettin isimli animasyon filmi karikatürist Bülent Üstün’ün kaleminden çıkma. Filmde Tonguç isimli sahibi ile Cihangir’de yaşayan kedi Şerafettin’in maceraları anlatılıyor. Athena Grubu’nun film için hazırlamış olduğu Geblo şarkısı da animasyonun yüksek temposuna uyum sağlıyor

.

2. Kanatlarım Var Ruhumda – Nil Karaibrahimgil: Bi Küçük Eylül Meselesi

Ezel Dizisi ile tanıdığımız senarist Kerem Deren’in yazdığı Bi Küçük Eylül Meselesi dokunaklı hikayesi ile tüm izleyenleri etkilemişti. Nil Karaibrahimgil tarafından bestelenen Kanatlarım Var Ruhumda şarkısı da dinlenildiğinde insanı film izlenirken hissedilen duygulara götürüyor.

3. İsyan – Halil Sezai: İncir Reçeli

AIDS hastası olan Duygu ile Metin’in trajik aşk hikayesini anlatan İncir Reçeli filmi çıktığı dönemde biraz da film müziği İsyan ile damga vurmuştu. Filmi izleyip de son sahnede ağlamayan hemen hemen yoktur. Halil Sezai’nin söylediği şarkı tüm izleyicilerin ciğerlerini deşmişti.

4. Fasulye – Ata Demirer: Eyvah Eyvah

Demet Akbağ ile Ata Demirer’in bir araya gelip ortaya çıkardığı başarılı komedi yapımlarından biri de Eyvah Eyvah. Film senaryosunda birçok eğlenceli diyalog bulundurmasına rağmen daha vizyona girmeden önce Fasulye şarkısı ile akıllara kazındı. Ata Demirer’in kendi sesinden söylediği şarkı buram buram samimiyet kokan cinsten.

5. Harun Tekin: Bu İşte Bir Yalnızlık Var

Orta yaş problemlerine odaklanan Bu İşte Bir Yalnızlık Var filmi, başrollerinde Özgü Namal ve Engin Altan Düzyatan’a yer vermektedir. Filmin müziği Mor ve Ötesi solisti olarak tanıdığımız Harun Tekin tarafından söylenip senaryoya uyumu ile de büyük beğeni toplamıştır.

6. Nil Karaibrahimgil: Organize İşler

Organize İşler filmi de Türk sinemasında kült olmuş bir Yılmaz Erdoğan eseri. Filmin çıktığı dönemde kendisinden ziyade aynı isimli şarkısının konuşulması ve ilgi görmesi de şaşırtıcı değil. 2005 yılında çıkmış olmasına rağmen Nil Karaibrahimgil tarafından seslendirilen şarkı bugün bile birçok kişinin dilindedir.

7. Bindik Bir Alamete Gidiyoz Kıyamete – Cem Karaca: Maskeli Beşler

Murat, Zeki, Kamil, Tezcan ve Bahattin beşlisini hatırlayanlar Maskeli Beşler filmini de hemen hatırlayacaktır. Yetiştirme yurdunda büyümüş beş kafadarın hikayesini anlatan film aynı zamanda Cem Karaca tarafından seslendirilmiş Bindik Bir Alamete Gidiyoz Kıyamete şarkısı ile de yankı uyandırmıştır.

8. Eylül Akşamı – Mehmet Günsür: Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri Sever filminin aynı zamanda başrol oyuncusu olan Mehmet Günsür’ün bu denli iyi bir müzik yeteneği olduğu bu filmden önce pek bilinmiyordu. Ta ki filmde Özgür karakteri ile karşımıza çıkan oyuncu aşık olduğu, Belçim Bilgin’in canlandırdığı karakterin gözlerine bakarak Eylül Akşamı şarkısını söyleyene kadar.

9. Zülfü Livaneli: Veda

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan, Zülfü Livaneli’nin yönettiği Veda filmi, yine Livaneli yapımı Veda müziği ile de damga vurmuştur. Müzik, filmi izleyenlere duygusal anlar yaşatmaya hala devam etmektedir.

10. Dediler Ki – Üçnoktabir: Barda

Serdar Akar tarafından yönetilmiş olan Barda filmi, 20’li yaşlardaki suça meyilli gençlerin hayat hikayesini anlatmaktadır. İzleyene biraz rahatsız edici ve sert gelebilecek film üslubu Dediler Ki şarkısı ile de perçinlenmektedir. Şarkıyı ise o dönem grubun vokalistliğini yapan Melis Danişmend seslendirmiştir.

11. Redd: Prensesin Uykusu

Çağan Irmak’ın pek bilinmeyen filmlerinden biri olan Prensesin uykusu, samimi ve ruha işleyen anlatımı ile dikkat çekmektedir. Sıradan insanları masalsı bir dille anlatan film, aynı isimli, Redd tarafından seslendirilmiş müzikleri ile de hafızalara işlemiştir.

12. Yaşayamam Artık – Kıraç: O… Çocukları

12 Eylül sonrası dönemi anlatan O… Çocukları oldukça duygusal bir yapım olarak dikkat çekmektedir. Filmin dev oyuncu kadrosunun yanı sıra, akıllara kazınan Yaşayamam Artık şarkısı da Kıraç tarafından seslendirilmiştir.

13. Gel Ya Da Git – Farah Zeynep Abdullah: Unutursam Fısılda

Çağan Irmak’ın yönettiği Unutursam Fısılda filmi, nostaljik ve kaliteli sahneleri ile 70’lere ışık tutan oldukça modern bir yapımdır. Başrol oyuncusu Farah Zeynep Abdullah tarafından başarıyla seslendirilen Gel Ya Da Git şarkısı özellikle dikkat çekmiştir.

14. My Woman – Can Gox, Gülce Duru: Kaybedenler Kulübü

Aslında 90’lı yıllarda popüler bir radyo programı olarak ünlenen Kaybedenler Kulübü, hayatı uçlarda yaşayan iki sunucusunun hikayesini anlatmaktadır. Cesurca muhabbetler ile dikkat çeken filmde Can Gox, Gülce Duru tarafından seslendirilen My Woman parçası da son derece beğenilmiştir.

15. Anlamazdın – Ayla Dikmen: Issız Adam

Başka bir Çağan Irmak yapımı olan Issız Adam, ciddi ilişkilerden uzak Alper ile ona aşık olma gafletinde bulunmuş Ada’nın kalp kırıcı hikayesine odaklanmaktadır. Ayla Dikmen’in ilk olarak 1987’de seslendirdiği Anlamazdın şarkısı da film sayesinde herkesin diline dolanmıştır.

16.Aşk – Mazlum Çimen: Büyük Adam Küçük Aşk

Bir insanı sevmenin din, dil ve ırktan bağımsız olduğunu anlatan Büyük Adam Küçük Aşk filmi duygusal sahneleri ile ön plana çıkmaktadır. Filmin sonunda çalan ve Mazlum Çimen tarafından seslendirilmiş Aşk şarkısı da gözyaşlarınızı akıtacak son darbeyi indirmektedir.

17.Ceza Feat Fuat&Funks C: Pardon

Mizahşör Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınmış Pardon filmi bir taşlama örneğidir. Üç yakın arkadaşın hiçbir suçları olmamasına rağmen hapis yatmalarını konu alır. Kahkahalar ile izleyeceğiniz filme başarılı rapçiler Ceza Feat Fuat&Funks C de Pardon şarkısı ile damgalarını vurmuştur.

18.Olduramadım – Özkan Uğur: G.O.R.A.

İzlemeyenin kalmadığını tahmin ettiğimiz, Cem Yılmaz’ın ünlü filmlerinden G.O.R.A. Star Trek ve Stars Wars ilhamını Cem Yılmaz esprileriyle bir araya getirmiştir. Özkan Uğur tarafından seslendirilen Olduramadım film müziği de filmin eğlenceli yapısına daha da hareket katmıştır.

19. Ya Evde Yoksan – Ruhi Sarı, Cem Özer, Özcan Deniz, Haluk Bilginer, Ragıp Savaş: Neredesin Firuze

Neredesin Firuze filminin absürt havasını tamamlayan ve insanları güldüren Ya Evde Yoksan şarkısı, film ile birlikte müzik piyasasını eleştirmektedir. İzleyiciyi eğlendirirken alttan alta da ince mesajlar vermektedir. Şarkıyı seslendirenler zaten müziğin kalitesini ortaya koymaktalar.

20.Cahit Berkay: Selvi Boylum Al Yazmalım

Sevgi Neydi? Sevgi emekti… Tüm izleyicilere bunu anlatan, Yeşilçam’ın değerli filmlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım, aynı adlı film müziği ile de 30 yıl sonra bugün hala aynı duygularla anılmaktadır.

21. Yıldızların Altında – Melih Kibar: Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı filmindeki haytaların yaramazlıklarına ve maceralarına güldükten sonra bir anda çalmaya başlayan bu dokunaklı müzik, kalpleri paramparça ediyordu. Neyse ki Melih Kibar tarafından seslendirilmiş Yıldızların Altında müziğinin sonu yeniden neşelenir de izleyici gözyaşlarına boğulmaktan kurtulur.

22. Fırat Türküsü – Erkan Oğur: Eşkıya

Türk sinemasında son derece sevilen Eşkıya filmine damga vuran Fırat Türküsü, filme tam olarak damga vurmuştur. Başrollerinde Şener Şen’in yer aldığı filmin müziği Erkan Oğur tarafından seslendirilmiştir.

23. Cahit Oben: En Büyük Şaban

Kemal Sunal’ın en başarılı filmlerinden biri olan En Büyük Şaban, duygusal sahnelerinin yanı sıra, Cahit Oben tarafından hazırlanmış film müziği ile de kalplere dokunmaktadır.

24. Biz Bir Aileyiz – Evanthia Reboutsika: Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum filminin kalbe işleyen, ciğer delen sahneleri ile tam uyumlu olan Biz Bir Aileyiz ( orijinali My Family) isimli müziği de en az film kadar başarılıdır.

25.Yine Yazı Bekleriz – TNK: Aşk Tesadüfleri Sever

Filmin çok beğenilen ve sonrasında da popülerliğini koruyan müziklerinden biri TNK grubu tarafından seslendirilen Yine Yazı Bekleriz şarkısıdır. Müzik naif yapısı ile dikkat çekerken Aşk Tesadüfleri Sever filmi ile de oldukça uyumludur.

26.Cahit Oben: Canım Kardeşim

Tarık Akan ile Halit Akçatepe’nin başrollerini paylaştığı, duygusal bir Canım Kardeşim, beyaz perdeye yansıdığı döneme damgasını vurmuştur. Cahit Oben tarafından seslendirilen filmin müziği de yapım kadar içten ve duygusaldır.

27. Bunca Gamı Bunca Derdi – Müslüm Gürses: Müslüm

Müslüm Gürses’in hayat hikayesini anlatan Müslüm filminde, sanatçının kendi türküsü olan Bunca Gamı Bunca Derdi de acı dolu yaşantısını yansıtan cinstendir. Türkü filmi izleyenlerin bir kez daha kalbini dağlamıştır. Ses Timuçin Esen

28. Ah Nerede Vah Nerede – Füsun Önal: Ah Nerede

Gülşen Bubikoğlu ile Tarık Akan’ın başrollerini paylaştığı eğlenceli Yeşilçam filmi; Ah Nerede Vah Nerede şarkısıyla hafızalara kazanmıştır. Yapım da film müziği de defalarca kez izleseniz de bıkmayacağınız türden birer eserdir.

29. Melih Kibar – Bizim Aile

Aile olmanın ne denli güzel ve özel bir duygu olduğunu anlatan Yeşilçam filmi Bizim Aile, dev oyuncu kadrosu ile de gönüllere taht kurmaktadır. Filmin müziklerini yapmış olan Melih Kibar, başarılı eserleri ile bugün hala anılmaktadır.

30. Gurbet – Özdemir Erdoğan: Çöpçüler Kralı

Oyuncu kadrosunda Şener Şen, Kemal Sunal, Ayşen Gruda gibi dev sanatçıların olduğu Çöpçüler Kralı filmi, film müzikleri ile de dönemde yıldırım etkisi yaratmıştır. Özdemir Erdoğan tarafından çalınıp söylenen Gurbet, bugün hala modern coverları yapılan bir parçadır.

Makale Editörü : Kübra Y. (Mnemosynes)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.