Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

En Güzel Film Müzikleri

10 ay önce
77 kez okundu
En Güzel Film Müzikleri

Film müzikleri, çeşitli şekillerde önemli kültürel etkisi olan şarkı odaklı müziklerdir. Filmlere özel olarak yazılan, bestelenen, derlenen bu parçalar, sadece filmin çıktığı dönemde popüler olmakla kalmaz, uzun yıllara damgalarını vururlar. Müzik, sinema filmini daha izlenir kılabileceği gibi tüm senaryoyu mahvedebilecek kadar da güçlü bir etkiye sahiptir. En iyi 50 film müziği derlememiz sayesinde siz de anılarınızda bir yolculuğa çıkabilir; kaçırmış olabileceğiniz filmlere bir göz atabilirsiniz.

Hans Zimmer ve Lisa Gerrard: Gladiator

Hans Zimmer ve Lisa Gerrard: Gladiator

Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olan Gladiator filminin meşhur film müziği Hans Zimmer ve Lisa Gerrard tarafından icra edilmiştir. Now we are free

John Williams: Schindler’s List

Tarihi yapımlara ilgi duyan herkesin izlemesi gereken Schindler’s List filminde, John Williams tarafından bestelenip çalışan müzik ise filmi daha da duygulu hale getirmektedir.

Tarihi yapımlara ilgi duyan herkesin izlemesi gereken Schindler’s List filminde, John Williams tarafından bestelenip çalışan müzik ise filmi daha da duygulu hale getirmektedir.

Misirlou – Dick Dale: Pulp Fiction

Ucuz Roman Film Müziği

1994 yılında çıkan Pulp Fiction (Ucuz Roman) filmi belki de her şeyden çok Dick Dale tarafından çalınan Misirlou parçası ile bilinmektedir.Ucuz Roman filminin müziği

Lovefool ve Kissing You: Romeo ve Juliet (1996)

Lovefool ve Kissing You: Romeo ve Juliet (1996)

Avustralyalı film yapımcısı Baz Luhrmann tüm Hollywood filmlerinde olduğu gibi Romeo ve Juliet filminde de harika müzikler ile damga vurmuştur. The Cardigans Lovefool ve Des’ree Kissing You şarkıları o dönemde film ile hafızalara kazınmıştır.

Waltz – Nino Rota: The Godfather

Waltz – Nino Rota: The Godfather

The Godfather filminin ürkütücü sahneleri ile eşleşen, Nino Rota tarafından üretilmiş Waltz parçası, Marlon Brando’nun efsanevi oyunculuğu ile ortaya mükemmel bir iş çıkarmıştır.

The Virgin Suicides ve Lost in Translation: Marie Antoinette

Sofia Coppola’nın en iyi filmlerinden biri olan Marie Antoinette modern dans pop müziklerini tekrar gündeme getirmiştir. Coppola The Virgin Suicides ve Lost in Translation müzikleri de karakterler ile oldukça uyumludur.

One More Time – Daftpunk: Eden

Fransız film yapımcısı Mia Hansen-Løve tarafından üretilen Eden filmi, Daft Punk tarafından seslendirilmiş One More Time şarkısı ile bir ilke imza atmıştır. Film müziği filmin iki katı uzunluğundadır.

Falling Slowly – Glen Hansard ve Markéta Irglová: Once

Yazar ve yönetmen John Carney’in filmi Once çıkış yaptığında Glen Hansard, az sayıda rockçı tarafından bilinen İrlandalı bir şarkıcı – söz yazarıydı. Markéta Irglová ile söyledikleri Falling Slowly şarkısı Broadway müzikalinde ödül dahi kazandı.

Nightcall – Kavinsky: Drive

Drive filmine özgü olarak üretilmiş Nightcall parçası, Kavinsky yeteneği ile ortaya tam da arabada dinlemelik bir şarkı çıkarmış.

Where is My Mind – Pixies: Fight Club

Oldukça düşündürücü diyalogları ve etkileyici sahneleri ile bilinen Fight Club filmine Pixies tarafından seslendirilen Where is My Mind şarkısı apayrı bir etki katmıştır.

Kronos Quartet: Requiem for a Dream

Kronos Quartet Requiem for a Dream

2000 yılına ait Bir Rüya İçin Ağıt filmi ürkütücü sahneleriyle oldukça kült bir film olan Requiem for a Dream, ruhuna yaraşır bir müzik olan film müziği ile daha da korkunç hale gelmektedir. Müzik, Kronos Quartet tarafından çalınmıştır.

Shape of My Hearth – Sting: Leon

Shape of My Hearth

Hemen hemen izlemeyen kimsenin kalmadığı Leon filminde o meşhur Shape of My Hearth parçası günümüzün hala yaşayan efsanelerinden olan Sting tarafından seslendirilmiştir.

Herr Mannelig – Haggard: V For Vandetta

Mesajları ile herkesi etkileyen ve kalplere taht kuran V For Vandetta filmi, Haggard tarafından seslendirilmiş bir devrim müziği olan Herr Mannelig ile dikkat çekmektedir.

Eleni Karaindrou: Eternity and a Day

Eternity and a Day filminin müziği, filmin ismine de referans yaparak sonsuzluk hissi vermektedir. Başarılı parça Eleni Karaindrou tarafından icra edilmiştir.

The Last Waltz – Yeong-wook Jo: Old Boy

Old Boy isimli başarılı filmin kapanış müziği olan The Last Waltz, gözyaşlarınızı tutmanızı zorlaştırabilir. Parça Yeong-wook Jo tarafından üretilmiştir.

Comptine d’Un Autre – Yann Tiersen: Amelie

Amelie filmi ile özdeşleşmiş olan meşhur Comptine d’Un Autre parçası, Yann Tiersen adlı sanatçının başarılı parmaklarından çıkmıştır.

Time – Hans Zimmer: Inception

Hans Zimmer film müzikleri konusunda bir duayendir. Inception isimli kült için yaptığı Time da bunu doğrular nitelikte bir parça olmuştur.

Ennio Morricone: Once Upon a Time in America

Drama dalında çok başarılı film müzikleri üreten Ennio Morricone birçok farklı tarzı sentezlemektedir. Once Upon a Time in America için yapmış olduğu film müziği de 7’den 70’şe herkesin aşina olduğu bir müziktir.

Ederlezi – Goran Bregovic: Time of the Gypsies

Çingeneler Zamanı olan Time of the Gypsies

Türkçesi Çingeneler Zamanı olan Time of the Gypsies filmi için söylenen film müziği Ederlezi, adeta bir ağıt gibidir. Goran Bregovic başarılı sesi ile hüznü ve coşkuyu bir arada yaşatmaktadır.

Color Me Once – Violent Femmes: The Crow

Dinler dinlemez insanı içine hapseden Color Me Once parçası The Crow filmi için Violent Femmes tarafından söylenmiştir.

Paint It Black – Rolling Stones: Full Metal Jacket

İçinde Rolling Stones bulunan herhangi bir müziğin kötü olması mümkün mü? Full Metal Jacket için üretilen Paint It Black şarkısı da savaşan askerlerin düşüncelerini yansıtmaktadır.

Django Unchained: Django

Tüm cesurlara ithaf edilen Django Unchained isimli parça Quentin Tarantino’nun kült filmlerinden Django için yapılmıştır.

Tüm cesurlara ithaf edilen Django Unchained isimli parça Quentin Tarantino’nun kült filmlerinden Django için yapılmıştır.

Edoras – Howard Shore: The Lord of the Rings

Sevilen yapım The Lord of the Rings filminin akıllara kazınmış müziği Edoras, Howard Shore adlı sanatçıya aittir.

Eye of the Tiger – Survivor: Rocky

Rocky filmi ile meşhur olmuş Eye of the Tiger şarkısı bugün hala birçok yarışmada arka fon olarak kullanılmaktadır. Bu başarılı müziğin arkasında tabii ki Survivor var.

He’s a Pirate – Klaus Badelt: Pirates of the Caribbean

Hani ödül gecelerinde kullanılan o meşhur müzik var ya? İşte o Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları) için Klaus Badelt tarafından çalınmış olan He’s a Pirate isimli parça.

Don’t Let Me Be Misunderstood – Santa Esmeralda: Kill Bill Bölüm I

Santa Esmeralda tarafından latin dansları ile harmanlanan Don’t Let Me Be Misunderstood şarkısı, Kill Bill Bölüm I filminde gerilimi oldukça tırmandırmıştır.

Sparks – The Who: Almost Famous

Türkçesi Şöhrete Bir Adım olan Almost Famous filminde çalan Sparks şarkısı başrol oyuncusunun karakterini yansıtmaktadır. Şarkı, The Who tarafından icra edilmiştir.

Come and Get Your Love – Redbone: Guardians of the Galaxy

Eğlenceli film müziği Come and Get Your Love, Redbone tarafından Guardians of the Galaxy için söylenmiş, sonra da çok sevilmiştir.

Curtis Mayfield: Super Fly

Siyahilerin yaşam tarzından bahseden Super Fly filmi Curtis Mayfield tarafından söylenen şarkıları ile de dikkat çekmiştir.

32.Sound of Silence – Simon ve Garfunkel: The Graduate

Türkçesi Aşk Mevsimi olan The Graduate filmi, Simon ve Garfunkel tarafından seslendirilen Sound of Silence adlı parça sayesinde duygu yoğunluğunu iyice katlamaktadır.

33.Fight The Power – Public Enemy: Do the Right Thing

Eğer Do the Right Thing  filmini izliyorsanız, Public Enemy tarafından seslendirilen hareketli Fight The Power parçasına çokça maruz kalacaksınız demektir.

34.Theme Tune – James Bond 007

Gizemli suç sahnelerinin ilk akla gelen müziği Theme Tune, meşhur James Bond 007 filmine ait.

35.Unchained Melody – Righteous Brothers: Ghost

Righteous Brothers sesinden dinlenebilecek Unchained Melody, Ghost filmiyle meşhur olsa da onlarca yıl sonra bugün hala romantizm etkisini hissettirmektedir.

36.Take My Breath Away- Berlin: Top Gun

Romantik sahneleri ile akıllara kazınan Top Gun filmi, kendisi kadar Berlin tarafından seslendirilmiş Take My Breath Away şarkısı ile de ünlüdür.

37.What a Wonderful World – Louis Armstrong: Goodmorning Vietnam

Louis Armstrong romantikliği ile kendinizden geçerek dinleyebileceğiniz What a Wonderful World şarkısı Goodmorning Vietnam filminin de film müziğidir.

38.My Heart Will Go On – Céline Dion: Titanic

Titanic filminin gözyaşlarına boğan senaryosu ile son derece uyumlu My Heart Will Go On şarkısı, Céline Dion sesi ile çok daha etkilidir.

39.Promentory – Trevor Jones: The Last of the Mohicans

Amerikan epik tarih filmi olan The Last of the Mohicans filminde çalan Promentory müziği, Trevor Jones tarafından icra edilen oldukça eğlenceli bir parçadır.

40.Everybody Needs Somebody To Love – : The Blues Brothers

Kült yapımlardan biri olan The Blues Brothers filminde, hareketli Everybody Needs Somebody To Love şarkısının yeri apayrıdır.

41.Derek Wadsworth – The Good The Bad and The Ugly

Kızılderili ezgilerini andıran The Good The Bad and The Ugly, aynı adlı film için sanatçı Derek Wadsworth tarafından yapılmıştır.

42.Rock House Jail – Hans Zimmer: The Rock

Aksiyonun tavan yaptığı The Rock filminde, Hanz Zimmer tarafından yapılmış Rock House Jail müziği adrenalini daha da artırmaktadır.

43.John Williams: Star Wars

Efsanevi Star Wars serisi ile özdeşleşmiş Star Wars Teması müziği, John Williams tarafından üretilmiştir.

44.The Misty Mountains Cold – Richard Armitage ve The Dwarf Cast: The Hobbit

The Hobbit filminin büyüleyici müziklerinden biri olan The Misty Mountains Cold şarkısı, Richard Armitage ve The Dwarf Cast tarafından seslendirilmiştir.

45.Discombobulate – Hans Zimmer: Sherlock Holmes

Her karesi heyecan dolu olan Sherlock Holmes filminin müziği de yine başarılı sanatçı Hans Zimmer tarafından geliştirilmiş olan Discombobulate.

46.Adam Clayton ve Larry Mullen: Mission Impossible

Mission Impossible filminin efsanevi film müziği başarılı sanatçılar Adam Clayton ve Larry Mullen tarafından yapılmıştır.

47.Clubbed to Death – Rob Dougan: Matrix

Matrix filmi ile ünlenen gerilim film müziği Clubbed to Death, Rob Dougan isimli sanatçıya aittir.

48.Ending Theme – Hans Zimmer: Batman Begins

Batman Begins filminde dinlediğiniz zaman gözünüzün önünde siyah maske canlandıran Ending Theme, bir başka Hans Zimmer ürünüdür.

49.Bad to the Bone – George Thorogood ve The Destroyers: Terminator 2

Terminator 2 filminin kul şarkısı Bad to the Bone, George Thorogood ve The Destroyers ortak yapımı keyifli bir parçadır.

50.Charlie Clouse: Saw

Korku kategorisinde başarılı film müziği Saw, Charlie Clouse adlı sanatçıya aittir. Müzik, Testere olarak bildiğimiz Saw filminde gerilimi artırmak üzere yapılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.